Sydney based pole vaulter Mudith picked in SL team for Asian Junior Championships

Teams picked for Asian Junior Athletics and Youth Olympics trials



article_image

Mudith Jayasekara


by Reemus Fernando


Sydney based pole vaulter Mudith Jayasekara who had represented Australia ones in a junior competition has been included in a team of 20 to represent Sri Lanka at the forthcoming Asian Junior Athletics Championships, while three out of four medalists of last year’s Asian Youth Games have found a place each in the teams for both the Asian Junior Championships and the Youth Olympic Trials according to Athletics Association of Sri Lanka sources.


Jayasekara who ones represented Australia in a Youth Championship there, competed here when the AASL hosted the Junior National Championship last week. Jayasekara, competing with a borrowed pole from Sri Lanka champion Ishara Sandaruwan cleared a height of 4.5 metres to impress selectors.


Jayasekara is said to have a better personal best performance which is in the medal winning range in the Junior Asian level.


Kathaluwa Central sprinter Nirmali Madushika, Kuliyapitiya Central athlete Dilhani Fernando and hurdler Anuruddha Vidusanka (of St. Mary’s College, Kegalle) who won a medal each at the last year’s Asian Youth Games have been selected for the above said international events. Akila Ravishanka who won a medal at the last Asian Youth Games is included in the team for the Asian Junior Championships.


While a team of 20 athletes have been selected for the Asian Junior Championships which will be held from June 12-15 in Chinese Taipei, a team of eight have been selected for the Youth Olympics trials which will be held from May 21-22 in Bangkok.


Team for the Asian Junior Championship


Boys: Mudith Jayasekara (pole vault), Udeepa Karunasinghe (triple jump), Himasha Eshan (100m, 200m, 4x100m), Nisal Sachinthana (100m, 4x100m), Suranga de Silva (4x100m), Arosha Kariyawasam (4x100m), Naveen Muthuarachchi (4x100m), Vinura Lakmal (400m, 4x400m), Kupun Kushantha (800m), Anuradha Vidusanka (4x400m), Kalpa Ratnayake (4x400m), Sathira Shanuka (4x400m)


Girls: Vidusha Lakshani (triple jump), Dilhani Fernando (800m), Srangi Silva (long jump), Nirmali Madushika (400m, 4x400m), Kaushalya Madushani (400m hurdles, 4x400m), M.O. Udayangani (4x400m), Methma Kithmini (4x400m), Ruwanthi Ferdinandes (4x400m)


Team for the Youth Olympic Trials


Nirmali Madushika 400m


Dilhani Fernando


Anuruddha Vidusanka


Akila Ravishanka


Arosha Kariyawasam


Chanchala Dissanayake


Udantha Bandara


L.P.G. Dhananjaya


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
animated gif
Processing Request
Please Wait...