Olympian Ranasinghe leads SL University team for World University Games



article_image

Olympian Sumeda Ranasinghe will captain Sri Lanka University team for the forthcoming World University Games which will be held in Chinese Taipei from August 19 to 30.


The biennial Summer Universiade will draw more than 7,000 student athletes to Taipei, to compete in sports from basketball to swimming to Chinese martial arts.


Sri Lanka University team will compete in track and field, swimming, badminton, table tennis, taekwondo, tennis and weightlifting.


Sri Lanka University team comprises 67 athletes and 20 officials and they are expected to leave for the games on Thursday (17).


Team


Athletics (Men): K.A Kottahachchi(SAB), W.M.S.S Wijesundara (SAB), D.M.C.U Bandara (VPA), G.H.C Kushanatha(SAB), A.J.M.O Madushanka(SJP), N.M.C.C Nawasinghe(SAB), A.L Nilaweera(COL), O.D.L.I Kumara (SJP), G.K.D.S Piyarathna (SJP), R.M.S Ranasinghe (SJP), A.A Samitha Lakmal (SJP), G.R.C. Kularathana (SAB), G.V. Udayanga (SAB), A.W.R.G.M Athauda(SJP).


Athletics (Women): N.H Henderson(SJP), K.M.I Jayalath(SAB), R.M.S.K Rathnayaka(SAB), G.V.H Wathsala Kumari(SAB), J.A.D. Jayarathna (SAB), K.G.D.N. Nawarathna (KEL), H.P.A Jayamini (RUH).


Badminton (Men): Lahiru Ambegoda (MOR), Chinthaka Manimelwadu (SJP), Sithila Liyanage(COL), Sanura Hapuarachchi (RAJ), Promod Weerasooriya (COL).


Badminton (Women): Kavidi Ishadika (SJP), Thilini Promodika (SJP), Achini Rathnasiri(KEL), Oshadi Kuruppu (SAB), Lakhini Shashibhani (SJP).


Swimming (Men): W.K.S. Wikramaarachchi (RUH)T.N. Edirisooriya (KEL), H.M.R.L.B. Herath(MOR), S.S. Vithanage (COL).


Swimming (Women): K.D.M.K.Weerathunga(PER), N.H. Ellawala(SJP), D.M.H. Dissanayake(PER), B.L.R. Hettiarachchi(SJP).


Table Tennis (Men): K.W.I. Udanjaya (SJP), A.K.D.M Abeywickrama (MOR), P.B Kavikeshawa(PER), G.A.D.C. Galgamuwa (COL), U.H.B.Y. Dilshan (WAY).


Table Tennis (Women): G.V Nuwani Navodya(MOR), Erandi Warusavithana (SJP), Kasuni Himaya Pitigala(SJP), A.S.M.K.R. Sahabandu (MOR), Prasadi Rajapakse (JAF).


Taekwondo (Men): S.L.A.Y. Isuru (SJP), K.G.S. Divanjana (RUH), W.P.N.T. Lakmal(SAB). Taekwondo (Women): M.T.P.L. Perera(SJP), K.M.C.K. Gangani (RUH), A.G.N. Anuththara(COL).


Tennis (Men):Y.R. de Silva (COL), Indika Wettasinghe(SJP), P.D.S.S. Pathirage (MOR), S.R. Abeynayake(COL).


Tennis (Women): M. Rajendra (MOR), M.L.P. Suraweera (SAB).


Weightlifting (Men): M.G.C.S.B. Gunarathne(PER), R.M.W.D. Ranasinghe (KEL), D.P.M.C. Senarathne (PER), S.T. Sri Warnasinghe (RUH), U. Vinoth Kumar (JAF), M.H. Azhar (PER).


Officials: Vinitha de Silva (Chef de Mission), Priyantha Weerasinghe (Deputy Chef de Mission), Thilak Gamage (President- Sri Lanka University Sports Association), Palitha Weerasinghe (Secretary- SLUSA), Nishanthi Vidanage (Treasurer SLUSA), G.G.U Saman Kumara (Manager-Athletics), Irangani Rupasinghe (Manager-Badminton), Samantha Wijesinghe(Manager- Swimming), Lakshman Wijesuriya(Manager- Table Tennis), Anuja Mallawarachchi (Manager Teakwondo), Srimalka Gunasekara (Manager-Tennis), Thushara Premakumara (Manager- Weightlifting), Keerthi Kumara (Coach- Athletics), Nayanthi Chandrasena (Coach- Athletics), Malinda Bandarathilaka (Coach- Badminton), Upeksha Keethiratne (Coach- Swimming), M.A. Sammani (Coach- Table Tennis), Ajantha Dahanayake (Coach- Teakwondo), Rohini Puwagasingam (Coach- Tennis), Palitha Kumara (Coach- Weightlifting).


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
animated gif
Processing Request
Please Wait...